Prezentācija ir pasākums, kurā runātājs iepazīstina klausītājus ar savu darbu.
Arī mutvārdu prezentācijai ir sava noteikta uzbūve:
ievads : vispirms runātājs sasveicinās ar klausītājiem, nosaucot arī savu vārdu un uzvārdu, arī tad, ja klausītāji zina, kā viņu sauc. Ievadā piesaka runas tematu- par ko tiks runāts. Var izmantot dažādas ievadfrāzes.
ievads : vispirms runātājs sasveicinās ar klausītājiem, nosaucot arī savu vārdu un uzvārdu, arī tad, ja klausītāji zina, kā viņu sauc. Ievadā piesaka runas tematu- par ko tiks runāts. Var izmantot dažādas ievadfrāzes.
Piemērs:
es jums stāstīšu par..., mana šīs dienas tēma ir... utt.
Piemērs:
vai jūs zinājāt, ka?
Galvenā daļa jeb iztirzājums: šeit tiek izklāstīti fakti, minēti piemēri. Svarīgi ir izteikt savu viedokli un faktus minēt, kā pierādījumu šim viedoklim. Faktiem, skaitļiem nevajadzētu būt daudz, bet tiem ir jābūt interesantiem, savstarpēji saistītiem un patiesiem.
Nobeigumā tiek izklāstīti galvenie secinājumi, kas radušies pēc iepazīšanās ar tēmu. Var sekot ieteikumi klausītājiem, ko darīt ar iegūto informāciju.
Piemērs:
Turpmāk, kad iesiet garām šai vietai, zināsiet, ka šeit kādreiz bija maizes dzinavas..
Var izteikt jautājumu, par kuru klausītājiem padomāt.
Piemērs:
Un kas ir tavs mīļākais ēdiens no maizes?
Pie nobeiguma pieder arī pateikšanās klausītājiem par uzmanību un atsveicināšanās. ( Ja nav paredzēti jautājumi). Klausītāju jautājumi parasti seko pēc prezentācijas.
Lai prezentāciju padarītu interesantāku, kā arī tad, ja tiek lietots daudz skaitļu, lieto dažādus uzskates materiālus. Populārākais veids ir datorā veidotas prezentācijas, izmantojot power point, canva u.c. programmas.
Skaitļus var apkopot tabulās, diagrammās. Uzskates materiāli var būt arī izprintēti un var tikt izdalīti klausītājiem.
Svarīgi!
Svarīgi ievērot un nepārsniegt prezentācijai atvēlēto laiku.
Skaitļus var apkopot tabulās, diagrammās. Uzskates materiāli var būt arī izprintēti un var tikt izdalīti klausītājiem.
Tabulās apkopo datus, kas tiek savstarpēji salīdzināti.
Diagrammas izmanto salīdzinot datus. Vispopulārākā ir apļveida diagramma, kura parāda informāciju, kas izteikta procentos.
Kā vizuālu materiālu izmanto arī attēlus. Zem attēliem jāuzraksta gan tas, kas tajos redzams, gan tas, no kurienes attēli ņemti.
Lai parādītu kādus procesus, var izmantot īsus video.
Svarīgi!
Svarīgi atcerēties, ka uzskates materiāls nevar būt pārāk plašs, īpaši, ja izmanto datorā veidotas prezentācijas. Tajās ieliek galvenos plāna punktus un vizuālo informāciju - attēlus, tabulas, diagrammas, shēmas- nevis visu prezentācijas tekstu.
Lai izveidotu labu prezentāciju, jāizmanto vismaz 3 dažādī avoti- grāmatas, žurnāli, mājaslapas. Jāskatās, cik uzticams ir informācijas avots. Ja par kādu faktu, rodas šaubas, tas vai nu vēlreiz jāpārbauda vai labāk jāiztiek bez tā.
Īpaši uzmanīgam jābūt izmantojot wikipedia (jo tur jebkurš var ievietot jebkādu informāciju) un MI programmas. MI mēdz melot - veidot neesošus faktus un iedot neeksistējošas atsauces.
Lai klausītājs varētu pārliecināties par informācijas patiesumu, sameklēt papildinformāciju, kā arī tiktu ievērotas autortiesības,
Atsauces var būt divējādas. Var atsaukties uzreiz, minot faktu:
Svarīgi!
jebkurā prezentācijā ir jābūt atsaucēm uz informācijas avotiem.
Piemērs:
Latvijas Universitates Socioloģijas katedras 2013. g. veiktais pētījums liecina, ka:..., Rūdolfs Blaumanis savā dzejolī ''Tālavas taurētājs'' ir sacījis, ka.. Mājaslapā jauns.lv 2013. g. Jāņa Bērziņa veidotajā rakstā ''Kā pareizi uzglabāt maizi'' ir minēts ka..
Var ielikt izmantotās literatūras sarakstu power point vai citas datorā veidotas prezentācijas beigās.
Atsaucēs jānorāda pētījuma autors ( vārds, uzvārds, ja pētījumu veikusi organizācija vai iestāde, tad tās pilns nosaukums), pētījuma gads (vēlams izmantot pēc iespējas jaunākus pētījumus), pētījuma nosaukums (ja tāds ir).
Piemērs:
Latvijas Pētījumu aģentūras 2013.g. veiktā aptauja ''Maizes ēšanas paradumi Latvijā''
Piemērs:
Ziedonis I. Poēma par pienu Izd. Rīgā: Liesma, 1987.g. - 33 lpp.
Žurnāla, laikrakta rakstam norāda pilnu autora vārdu, uzvārdu, izdevuma nosaukumu, izdošanas gadu, mēnesi vai numuru pēc kārtas, lappušu numuru, kurā atrodams izmantotais raksts.
Piemērs:
Jānis Vārpiņš Vai baltmaize ir neveselīga? Vesels un stiprs 2013. g. Nr.1. -33-34.lpp.
Ja izmantots interneta materiāls, tad norāda raksta autoru (ja tas ir minēts), raksta nosaukumu, pilnu mājaslapas nosaukumu(to, kas redzams augšā virs mājaslapas), raksta ievietošanas datumu, raksta skatīšanās datumu.
Piemērs:
Alma Maizīte Intervija ar maizniku Normundu Skauģi www.jauns./intervija-ar-maiznieku/lv., iev. 2021.g., sk. 2021. g. 2. augustā.
Atsauces neliek uz vispārzināmiem faktiem.
Piemērs:
Maizi cep no rudzu miltiem.