OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI

Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Pasaules valodu daudzveidība Sniedz zināšanas par pasaules valodu daudzumu, izplatību un to statusu dažādās valstīs. Balstoties uz faktiem par valodu izplatību un lietojumu pasaulē, skolēni apgūst prasmes novērtēt pasaules valodu lingvistisko ainavu.
2. Valodu klasifikācija Īsi raksturo dažādus valodu klasifikācijas principus pēc to iekšējām un ārējām pazīmem. Skolēni zina nozīmīgākos valodu grupēšanas principus, prot tos raksturot.
3. Latviešu valodas vieta indoeiropiešu valodu saimē Informācija par indoeiropiešu valodu saimes rašanos, IDE valodu saimes grupām, kā arī IDE valodu koka grafiskais attēls.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Pasaules valodu daudzveidība - jēdzieni un definīcijas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Nosaka dotajām definīcijām atbilstošos jēdzienus. Zina svarīgākos jēdzienus un to nozīmes, kas saistītas ar valodu funkcionālās klasifikācijas jautājumiem.
2. Pasaules valodas skaitļos 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Novērtē skaitlisko informāciju par dažādu valodu izplatību un lietotāju skaitu pasaulē, Eiropas Savienībā un Baltijas valstīs. Zina, kāds ir aptuvenais valodu daudzums, valodu izplatība un runātāju skaits dažādos pasaules reģionos.
3. Pasaules valodu klasifikācija - jēdzieni un definīcijas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Nosaka dotajām definīcijām atbilstošos jēdzienus. Zina svarīgākos jēdzienus, kas atspoguļo valodu grupēšanas principus.
4. Baltu valodas un tām tuvākās indoeiropiešu valodu grupas 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Nosaka, kuras no dotajām valodām iekļautas indoeropiešu valodu koka slāvu, baltu un ģermāņu zarā. Zina, kuras no datajām valodām pieder slāvu, baltu un ģermāņu valodu grupai.
5. Valodu iedalījums 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Nosaka pareizos apgalvojumus par valodu grupēšanu pēc dažādām pazīmēm. Izprot valodu iedalījumu pēc noteiktiem klasifikācijas principiem.
6. Valodu statuss - jēdzieni un definīcijas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Nosaka dotajām definīcijām atbilstošos jēdzienus. Zina svarīgākos jēdzienus, kas atspoguļo valodas sociolingvistiskās funkcijas un statusu.
7. Pasaules valodas - nozīmīgi fakti 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Nosaka valodu piedrību dažādām grupām pēc radniecības, izplatības, lokalizācijas, vēsturiskās attīstības un citām pazīmēm.
8. Valodas indoeropiešu valodu kokā I 1. izziņas līmenis vidēja 1 p. Pēta indoeiropiešu valodu koku un nosaka valodu radniecību un to iedalījumu. Izprot valodu novietojumu un sadalījumus IDE valodu citskokā.
9. Valodas indoeropiešu valodu kokā II 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Pēta indoeiropiešu valodu koku un nosaka valodu radniecību un to iedalījumu. Izprot valodu novietojumu un sadalījumus IDE valodu citskokā.
10. Latviešu, lietuviešu un prūšu valodas attīstība 2. izziņas līmenis augsta 3 p. Salīdzina faktus par latviešu, lietuviešu un senprūšu valodas attīstības vēsturi. Prot noteikt apgalvojumu patiesumu.
11. Latviešu, lietuviešu, prūšu valodas rakstu pieminekļi 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Norāda nozīmīgāko latviešu, lietuviešu un prūšu valodas rakstu pieminekļu izdošanas laiku. Zina svarīgākos faktus par latviešu, lietuviešu un prūšu valodas rakstu pieminekļiem.
12. Baltu valodas IDE valodu saimē 2. izziņas līmenis augsta 3 p. Nosaka svarīgāko informāciju par IDE valodu saimi, kā arī latviešu, lietuviešu un prūšu valodas attīstību.