Kas ir tas, kas veido dzīvību? Kā var pateikt, ka viena lieta ir dzīva, bet cita nav? Ir pārsteidzoši grūti izdomāt vienkāršu dzīvības aprakstu. Lai noskaidrotu, kas ir unikāli raksturīgs dzīvajiem organismiem, ir jāveido īpašību saraksts jeb dzīvības pazīmes. Būt dzīvam nozīmē būt nepārtrauktā attīstībā un kustībā. Savukārt, lai kustētos, dzīvajam organismam ir nepieciešama enerģija.
Svarīgi!
Dzīvajiem organismiem piemīt šādas dzīvības pazīmes: elpošana, barošanās, vielu izvadīšana, kairināmība, vairošanās, kustīgums, šūnu uzbūve, augšana un attīstība, spēja evolucionēt (pielāgoties).
Dzivibaspazimes.svg
 
1. Elpošana ir skābekļa uzņemšana un ogļskābās gāzes izdalīšana.
2. Barošanās ir barības vielu un ūdens uzņemšana.
3. Vielu izvadīšana ir process, kad no organisma tiek izvadīts liekais ūdens, neizmantotās barības vielas, sāļi, ogļskābā gāze.
4. Kustība - spēja pārvietoties.
5. Kairināmība – organisma spēja reaģēt uz vides pārmaiņām.
6. Šūnu uzbūve ir īpašība, ka jebkuru dzīvo organismu veido šūna (vienšūnas organismi ir baktērijas, raugi) vai daudzas šūnas. Izņēmums ir vīrusi, kuriem ir dzīva organisma īpašības tikai tad, ja tie atrodas citā dzīvā organismā.
7. Augšana un attīstība ir organisma masas un izmēru palielināšanās, pieaugot šūnu skaitam. Visi organismi ar laiku noveco un mirst.
8. Vairošanās ir process, kurā organisms rada sev līdzīgus pēcnācējus, tādējādi nodrošinot dzīvības nepārtrauktību.
9. Spēja evolucionēt ir spēja mainīties, pielāgoties mainīgai videi.
Evolūcija - dzīvo organismu vēsturiska attīstība un pielāgošanās videi. 
Salīdzināsim dzīvnieku un augu dzīvības pazīmju izpausmes!  
YCUZD_241119_6777_tabula_1.svg
 
Pretstatā dzīvajiem organismiem, nedzīvas lietas var atspoguļot atsevišķas, bet ne visas dzīvības pazīmes. Piemēram, sniegpārslu kristāliem ir noteikta uzbūve, tās nav šūnas, un, lai arī tās var pieaugt, sniegpārslām tomēr neatbilst citas dzīvības pazīmes. Uguns var pieaugt, vairoties, pastiprināties, radot jaunus degšanas apvidus. Tomēr uguns nav šūna, tā ir neorganizēta, tā neuztur līdzsvaru, un tai trūkst nepieciešamās vairošanās informācijas, lai piemērotos esošajai videi.
Svarīgi!
Dzīvība ir dzīva šūnu organisma īpašība, kura izceļas ar spēju augt, baroties, elpot, kairināties, vairoties, izvadīt vielas, kustēties un pielāgoties.