Lietišķā valodas stila pazīmes
- Precizitāte. Šajā stilā tiek izmantoti ļoti precīzi un nepārprotami vārdi, lai informāciju nevarētu pārprast.Teksts ir gramatiski pareizs un atbilst latviešu valodas gramatikas normām.
- Objektivitāte. Netiek pausta lieka emocionalitāte, tiek saglabāts neitrāls un objektīvs tonis.
- Loģiska struktūra. Jebkuram lietišķo rakstu veidam ir noteikta struktūra ar ievadu, galveno daļu un beigām. Informācija tiek pasniegta secīgi un bez liekiem sarežģījumiem.
- Formāla valoda. Izmanto formālu valodu, izmantojot precīzus terminus un faktus. Netiek lietoti sarunvalodas vārdi. Tāpat ir raksturīga izvairīšanās no liekvārdības.
- Standartizētā struktūra. Lietišķās valodas stilam ir raksturīgs noteikts formāts, rakstot lietišķā valodas stila dokumentus, nepieciešams ievērot noteiktā dokumenta rakstīšanas paraugus.
Nozīmīgākie dokumenti, kas tiek rakstīti lietišķā stilā
Ielūgums — oficiāls paziņojums, ar kuru tiek aicināta persona apmeklēt kādu pasākumu, piemēram, ballīti, koncertu, izstādi vai citu notikumu.
Rīkojums — oficiāls dokuments, ar kuru tiek dota instrukcija vai norādījums veikt kādu darbību. To var izdot dažādas iestādes, organizācijas vai personas atkarībā no konteksta.
Iesniegums — oficiāls rakstveida dokuments, ar kuru persona vai organizācija vēršas pie kādas iestādes vai organizācijas, lai lūgtu kaut ko izdarīt vai pieņemt lēmumu.
CV (curriculum vitae) — detalizēts dokuments, kas apkopo personas izglītību, darba pieredzi, prasmes un citus sasniegumus. Tas kalpo kā profesionāla profila prezentācija potenciālajiem darba devējiem.
Līgums — juridiski saistošs dokuments, kas nosaka divu vai vairāku pušu savstarpējās tiesības un pienākumus. Tas kalpo kā vienošanās starp pusēm, kurā katra puse apņemas pildīt noteiktus nosacījumus.
Pilnvara — dokuments, ar kuru viena persona (pilnvarotājs) dod citai personai (pilnvarotajam) tiesības veikt noteiktas darbības savā vārdā.
Vēstule — rakstveida saziņas forma, ko nosūtītājs adresē konkrētam saņēmējam vai grupai, lai sniegtu informāciju, izteiktu lūgumu, ierosinājumu vai apsveiktu. Vēstule var būt gan personiska, gan oficiāla, un tai parasti ir noteikta struktūra, kas ietver ievadu, pamattekstu un noslēgumu.
Motivācijas vēstule— oficiāls dokuments, kurā persona izsaka savu interesi par konkrētu darba vietu vai studiju programmu un argumentē, kāpēc tieši viņa būtu piemērots kandidāts. Dokumenta mērķis ir pārliecināt adresātu par kandidāta prasmēm, pieredzi un motivāciju.
Motivācijas vēstule— oficiāls dokuments, kurā persona izsaka savu interesi par konkrētu darba vietu vai studiju programmu un argumentē, kāpēc tieši viņa būtu piemērots kandidāts. Dokumenta mērķis ir pārliecināt adresātu par kandidāta prasmēm, pieredzi un motivāciju.
Sludinājums — īss paziņojums vai informācija, kas paredzēta sabiedrībai un publicēta, lai pievērstu uzmanību konkrētam piedāvājumam, notikumam vai vajadzībai. Sludinājumā parasti tiek izteikts konkrēts piedāvājums vai aicinājums, piemēram, par preces pārdošanu, pakalpojuma sniegšanu, darba piedāvājumu vai pasākumu. Sludinājuma mērķis ir piesaistīt auditorijas uzmanību un izraisīt interesi par piedāvāto tēmu.
Protokols — lietišķais dokuments, kurā fiksē sapulces, sanāksmes vai sēdes norisi un pieņemtos lēmumus. Protokolā tiek pierakstītas galvenās apspriestās tēmas, izteiktie priekšlikumi, pieņemtie lēmumi un atbildīgās personas. Tas kalpo kā oficiāls pieraksts par tikšanās saturu un ir svarīgs turpmākai darbības vai lēmumu izpildei.
Instrukcija — ir norādījumu vai noteikumu kopums, kas soli pa solim skaidro, kā veikt konkrētu uzdevumu vai darbību. Tās mērķis ir nodrošināt precīzu un vienkāršu informāciju, lai izpildītājs varētu sekmīgi veikt uzdevumu vai lietot ierīci, produktu vai sistēmu. Instrukcijas bieži tiek izmantotas darbavietās, tehniskajos procesos un ikdienas dzīvē, lai nodrošinātu efektīvu un drošu darbību veikšanu.