Veģetatīvā nervu sistēma kontrolē procesus, kas nepakļaujas cilvēka gribai. Tās ir lietas, kas notiek, par tām nedomājot, piemēram, elpošana un sirdsdarbība. Veģetatīvo nervu sistēmu iedala divās daļās — simpātiskā un parasimpātiskā. Abas veģetatīvās nervu sistēmas daļas darbojas  pretēji  viena  otrai - viena stimulē, bet otra kavē darbību.
Simpātiskā nervu sistēma - stimulē orgānu darbību, tā sagatavo organismu aktīvai darbībai. Simpātiskā nervu sistēma ir aktīva, kad cilvēks izjūt stresu un saspringumu.
Simpātiskajai nervu sistēmai aktivizējoties paātrinās sirdsdarbība, paplašinās acu zīlītes, vielmaiņas procesi paātrinās, paplašinās elpvadi jeb bronhi. Tā aktivizējas  stresa,  emociju,  slodzes  gadījumā.
 
Simpātiskā nervu sistēma
Parasimāptiskā nervu sistēma - sagatavo organismu mieram un atpūtai. Parasimpātiskā sistēma ir aktīva miera stāvoklī.
Aktivizējoties parasimpātiskajai nervu sistēmai palēninās organismā notiekošie procesi - palēninās sirdsdarbība, elpošana, samazinās muskuļu saspringums, sašaurinās acu zīlītes.
 
Parasimpātiskā nervu sistēma
 
Simpātiskā un parasimpātiskā nervu sistēma darbojas saskaņoti. Gan simpātiskā, gan parasimpātiskā nervu sistēma ir ļoti svarīga mūsu veselībai un izdzīvošanai. Lai organisms dzīvotu ar optimālu veselību pēc iespējas ilgāk, ir jābūt līdzsvaram starp abām sistēmām. 
 
 
Ja starp smadzenēm un impulsiem, kas veicina simpātiskas nervu sistēmas reakcijas, rodas nepareiza saziņa, organisms pārāk bieži un pārāk ilgi darbosies stresa režīmā, un tas var negatīvi ietekmēt vispārējo veselību.