OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Ekosistēmas biocenozes elementiem jeb visām dzīvajām būtnēm, kas mīt konkrētajā ekosistēmā, ir sava loma tajā. Organismiem ir vairākas pamatfunkcijas:
- barības vielu ražošana,
- organisko vielu patērēšana un
- organisko vielu pārstrādāšana jeb noārdīšana.
Visu funkciju izpilde ir nozīmīga ekosistēmas uzturēšanai un līdzsvara saglabāšanai. Ekosistēmā arī izšķir trīs grupu organismus pēc šo funkciju veikšanas: organisko vielu ražotājus jeb producentus, organisko vielu patērētājus jeb konsumentus un organisko vielu noārdītājus jeb reducentus (destruktorus).
Organismu iedalījums pēc funkcijas ekosistēmā
1. Producenti
Ekosistēmā organisko vielu ražošanu jeb fotosintēzes procesu var veikt organismi, kuru šūnās ir hloroplasti. Tātad tie ir augi, aļģes, daļa vienšūņu un daļa baktēriju. Organismus, kuri paši ražo barības vielas, sauc par autotrofiem.
Autotrofi ir organismi, kas spēj sintezēt organiskās vielas no neorganiskajām, izmantojot Saules enerģiju.

Organismi - producenti, kas paši ražo organiskās vielas
Fotosintēzes process notiek organisma hloroplastos, kuros atrodas hlorofils – pigments, kas absorbē Saules gaismu.
Hloroplasti sūnu šūnās
Autotrofi ir būtisks elements ekosistēmās, jo tie ir pamats barošanās ķēdēs. Tie nodrošina enerģiju un barības vielas citiem organismiem, kuru dzīvības uzturēšana atkarīga no autotrofu saražotajiem organiskajiem savienojumiem.
2. Konsumenti
Organisko vielu patērēšanu jeb vienas ķīmiskās enerģijas pārveidošanu par citu ķīmisko enerģiju, veic konsumenti. Viens no konsumentu visizplatītākajiem viediem ir heterotrofi organismi.
Heterotrofi ir organismi, kas organiskās vielas iegūst patērējot citu organismu saražotās organiskās vielas.

Heterotrofu organismu iedalījums pēc to barības veida
3. Reducenti (destruktori)
Destruktori jeb reducenti ir organismi, kuri sadala organiskās vielas sīkāk organiskajās vielās vai pārvērš atpakaļ par neorganiskajām vielām.
Destruktoru funkcija ir atgriezt organiskās vielas vides cikliskajā plūsmā, tādējādi nodrošinot barības vielu atkārtotu izmantošanu un resursu atjaunošanos. Šāda spēja, piemēram, ir lielākajai daļai baktēriju un sēnēm - cepurīšsēnēm, raugiem un pelējumiem. Arī daži bezmugurkaulnieki (sliekas, mitrenes) tiek skaitīti pie destruktoriem. Lai arī tie nespēj sadalīt organiskās vielas par neorganiskajām, tie spēj noārdīt jeb sadalīt organiskās vielas sīkāk.
Destruktori jeb reducenti ir organismi, kuri sadala organiskās vielas sīkāk organiskajās vielās vai pārvērš atpakaļ par neorganiskajām vielām.
Destruktori ir organismi, kas spēj sadalīt organiskās vielas un pārstrādāt mirušus organismus vai organiskās atliekas.

Organisko vielu noārdītāji jeb destruktori