Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Gada vārds un nevārds. Vārdnīca. Zinātniskā stila valoda Gada vārds un nevārds. Kā strādāt ar vārdnīcu? Kādas institūcijas nodarbojas ar jaunu vārdu radīšanu? Kas raksturīgs zinātniskās valodas stilam?
2. Vecvārdi Vecvārdi – vārdu krājuma bagātinātāji
3. Jaunvārdi Jaunvārdu jēdziens, rašanās iemesls, piemēri. Okazionālismi.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Jaunvārdi citu vārdu vidū 1. izziņas līmenis zema 1 p. Skolēnam jāizvēlas pareizais variants, atpazīstot jaunvārdu citu vārdu vidū.
2. Jaunvārdi alfabēta secībā 1. izziņas līmenis zema 3 p. Skolēnam jāsarindo jaunvārdi alfabēta secībā.
3. Jaunvārda nozīmes noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Skaidro jaunvārda nozīmi pēc konteksta.
4. Vecvārdu lietojums 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Skolēnam tiek piedāvāti 3 vārdi, no kuriem jāizvēlas teikumā/tekstā iederīgs vecvārds.
5. Jaunvārdu darināšana 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Noskaidro atsevišķu autoru devumu jaunu vārdu ieviešanā.
6. Jaunvārdu, vecvārdu un okazionālismu atšķiršana 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Šķir jaunvārdus, vecvārdus un okazionālismus.
7. Vecvārdu atrašana teikumā 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Skolēnam no teksta jāizraksta vecvārds.
8. Jaunvārdi locījumā 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Skolēnam jāieraksta piedāvātais jaunvārds pareizajā locījumā.
9. Vārdu pareizrakstība 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Skolēnam no piedāvātajiem piemēriem jāizvēlas, kurš vārds uzrakstīts pareizi.
10. Vecvārdu nozīme 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Skolēnam jāizsecina un jāizvēlas, kāda ir piedāvāto vecvārdu nozīme. Vārdi ir iesaistīti teikumos, lai palīdzētu izsecināt to nozīmi, ņemot vērā kontekstu.
11. Vecvārda nozīme teikumā 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Noskaidro vecvārda nozīmi.
12. Zinātniskais valodas stils 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prot atpazīt tekstu zinātniskās valodas stilā no citiem tekstiem.
13. Zinātniskā valodas stila pazīmes 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Zina zinātniskā valodas stila pazīmes.
14. Vārdnīcas šķirklis un zinātniskās valodas stils 2. izziņas līmenis augsta 4 p. Prot strādāt ar tekstu zinātniskās valodas stilā un spēj klasificēt informāciju vārdnīcas šķirklī.
15. Pieturzīmes teikumos ar vecvārdiem un jaunvārdiem 2. izziņas līmenis augsta 4 p. Skolēnam jāpārraksta piedāvātais teikums un jāsaliek nepieciešamās pieturzīmes.
16. Teorētiski jautājumi par vārdu darināšanu, vecvārdiem un jaunvārdiem 3. izziņas līmenis augsta 3 p. Skolēns pilda testveida uzdevumu, kurā iekļauti dažādi teorētiski jautājumi par vārddarināšanu, jaunvārdiem un vecvārdiem.

Papildu uzdevumi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Jaunvārdu lietojums Citi vidēja 2 p. Skolēns izvēlas starp diviem vārdiem (tiek piedāvāti nevārdi un piemēroti latviešu valodas vārdi).
2. Pieturzīmes teikumos ar vecvārdiem Citi augsta 2 p. Pilnveido prasmi ievietot pieturzīmes saliktā teikumā un izvēlas teikumā atbilstošas nozīmes vecvārdu.

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Novecojuši vārdi, jaundarinājumi, okazionālismi I 00:20:00 vidēja 14 p. Pārbauda gan skolēna teorētiskās, gan praktiskās zināšanas par jaunvārdiem, vecvārdiem, okazionālismiem. Pilnveido prasmi lietot pareizas pieturzīmes, kā arī ievērot vārdu pareizrakstību.

Mājasdarbu testi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Novecojuši vārdi, jaundarinājumi, okazionālismi II 00:40:00 vidēja 22 p. Pārbauda gan skolēna teorētiskās, gan praktiskās zināšanas par jaunvārdiem, vecvārdiem, okazionālismiem. Pilnveido prasmi lietot pareizas pieturzīmes, kā arī ievērot vārdu pareizrakstību.