Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Valsts valoda Sniedz vēsturisku ieskatu latviešu valodas juridiskā statusa nodrošināšanas gaitai. Definē jēdzienus "valsts valoda" un "oficiālā valoda". Veido izpratni par valsts valodas un oficiālās valodas jēdzienu un likumdošanas vēsturi no Latvijas valsts dibināšanas līdz mūsdienām.
2. Valsts valodas likums Raksturo Valsts valodas likumā iekļautos jautājumus latviešu valodas aizsardzības un attīstības jomā. Veido izpratni par Valsts valodas likumā noteikto latviešu valodas juridisko aizsardzību.
3. Valsts valodas politika Īsi raksturo valsts valodas politikas svarīgākos virzienus un sociolingvistikas nozīmi valodu politikas veidošanā. Veido izpratni par valsts valodas politikas satura jautājumiem un sociolingvistikas nozīmi valodu politikas veidošanā.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Valsts valoda un oficiālā valoda 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Parāda izpratni par jēdzieniem "valsts valoda" un "oficiālā valoda" saturu Nosaka jēdzienu "valsts valoda" un "oficiālā valoda" pazīmes. Zina, kas ir valsts valoda un oficiālā valoda.
2. Valsts valodas likums gadskaitļos 1. izziņas līmenis vidēja 3 p. Norāda nozīmīgāko valsts valodas likumu pieņemšanas vai apstiprināšanas gadus Nosaka nozīmīgāko valsts valodas likumu pieņemšanas vai apstiprināšanas gadus. Zina nozīmīgākos valsts valodas likumus un to pieņemšanas vai apstiprināšanas gadus.
3. Valodas diena kalendārā 1. izziņas līmenis zema 3 p. Norāda valodām veltītās atzīmējamās dienas kalendārā Nosaka valodām veltītās atzīmējamās dienas kalendārā. Zina, kad tiek atzīmēta Valsts valodas diena, Eiropas valodu diena un Starptautiskā dzimtās valodas diena.
4. Latviešu valoda - Eiropas Savienības oficiālā valoda 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Novērtē faktus par latviešu valodas un citu dalībvalstu oficiālo valodu statusu Eiropas Savienībā Vērtē organizācijas dalībvalstu oficiālo valodu statusu Eiropas Savienībā. Izprot latviešu valodas un citu organizācijas dalībvalstu oficiālo valodu nozīmi Eiropas Savienībā.
5. Valsts valoda un likumi. Lielā un mazā sākumburta lietojums 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Lieto lielos un mazos sākumburtus vairākvārdu terminos un saliktajos nosaukumos Norāda lielo un mazo sākumburtu lietojumu terminos un saliktajos nosaukumos. Prot lietot lielos un mazos sākumburtus vairākvārdu terminos un saliktajos nosaukumos.
6. Valsts valodas likumā iekļautās prasības 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Nosaka un ievieto teikumos saturam atbilstošas terminoloģiskās vienības Balstoties uz Valsts valodas likumā iekļauto informāciju, ievieto teikumos trūkstošās terminoloģiskās vienības. Saprot Valsts valodas likumā iekļauto terminu nozīmi un lietojuma kontekstu.
7. Valsts valodas likuma regulējums 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Norāda, kuras latviešu valodas lietojuma jomas regulē Valsts valodas likums Nosaka Valsts valodas likuma regulējumā iekļautā latviešu valodas lietojuma jomas. Zina, uz kurām latviešu valodas lietojuma jomām attiecas Valsts valodas likuma darbība.
8. Valsts valodas likumā ietvertās sabiedrisko interešu jomas 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Norāda, uz kurām sabiedrisko interešu jomām attiecas dotie valsts valodas lietojuma noteikumi Balstoties uz likumu, nosaka, uz kurām sabiedrisko interešu jomām attiecas valsts valodas lietojums. Zina svarīgākās sabiedrisko interešu jomas un latviešu valodas lietojuma regulējumu tajā.
9. Latviešu valoda Latvijā un Eiropas Savienībā. Vārdu izvēle teikumā 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Nosaka un ievieto teikumos atbilstošus vārdus Izvēlas teikumos saturam un valodas stilam atbilstošus vārdus. Saprot teikumos ievietoto vārdu nozīmi un to lietojuma kontekstu.
10. Likumā iekļautās atkāpes no valsts valodas lietojuma 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Norāda, kādos gadījumos pieļaujamas atkāpes no valsts valodas lietojuma Nosaka, kādos gadījumos likums paredz atkāpes no latviešu valodas lietojuma. Izprot Valsts valodas likumā ietvertās prasības un pieļaujamās atkāpes no valsts valodas lietojuma.
11. Valsts valodas politika - jēdzieni un definīcijas 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Parāda izpratni par sociolingvistikas svarīgākajiem jēdzieniem un to saturu Nosaka dotajām definīcijām atbilstošos jēdzienus. Zina svarīgākos sociolingvistikas jēdzienus un to nozīmes.
12. Valsts valodas politikas uzdevumi 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Norāda, kuri uzdevumi attiecas uz valsts valodas politikas saturu Nosaka, kuri no minētajiem uzdevumiem iekļauti valsts valodas politikas pamatnostādnēs. Zina, kuri uzdevumi attiecas uz valsts valodas politikas saturu.
13. Valsts valodas politikas jautājumi 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Nosaka un ievieto teikumos saturam atbilstošas terminoloģiskās vienības Balstoties uz valsts valodas politikas satura izpratni, ievieto teikumos trūkstošās terminoloģiskās vienības. Saprot valsts valodas politikas jomā iekļauto terminu nozīmi un lietojuma kontekstu.
14. Latvijas Republikas likumi un Ministru kabineta noteikumi par valsts valodas lietojumu 2. izziņas līmenis augsta 4 p. Norāda, kuri LR likumi vai MK noteikumi regulē minēto likuma normu Balstoties uz likumiem un MK noteikumiem, nosaka, kas regulē minēto likuma normu. Prot nosaukt nozīmīgākos LR likumus un noteikt tajos valsts valodas lietojuma normas.
15. Valodas politika. Svešvārdu lietojums 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Aizstāj teikumā svešvārdu ar atbilstošu latviskas cilmes vārdu Lieto teikumā dotā svešvārda vietā atbilstošu latviskas cilmes vārdu vai hibrīdvārdu. Saprot teikumā lietoto svešvārdu nozīmes un prot tos aizstāt ar latviskas cilmes vārdiem vai hibrīdvārdiem.